USLUGE      EDUKACIJA      CENOVNIK      O NAMA      KONTAKT

Solarijum ergoline


Solarijum, čuli smo već nebrojeno mnogo puta, nije zdrav po našu kožu.
No ipak, ima i neke svoje pozitivne strane. Pre odlaska na sunčanje na ovaj način neophodno je da se dobro informišete o njegovim štetnim, kao i pozitivnim stranama po zdravlje i ispoštujete sve savete koji će omogućiti njegovo što bezbednije korišćenje!


Loše strane

* Negativna estetska svojstva - Možda će vaše telo i lice izledati lepše kada dobijete preplanuo ten, alik budite svesni da povećano izlaganje UV zračenju ubrzava starenje kože i pojavu bora, što sigurno nije efekat koji biste volele da dobijete.

* Zavisnost - Vrlo česta pojava među korisnicima solarijuma ! Odlazak u solarijum se može podvesti pod neku vrstu bolesti zavisnosti. Svi više vole preplanuli, bronzani ten, naročito kada se posle hladnih dana skinete bledunjavi u lepršave haljinice i suknjice. Vaše telo vam izgleda privlačnije, pa se odlučujete za sunčanje. Kada letu dođe kraj, vi kao da ne možete da se pomirite da vam je boja nestala, pa se podvrgavate sunčanju pod “kopijom sunca”, a što ste više preplanuli, sve više želite još. Onda to postaje svakidašnjica za vas, a vaša koža postaje sve slabija i slabija i retko kada opstane u takvoj borbi. A da ne pominjemo neestetsku i neprirodnu boju koju koža poprima prekomernim sunčanjem u solarijumu.


Dobre strane

* Podstiče proizvodnju vitamina koji je vrlo važan za imunitet, ali i za našu psihu, a to je vitamin D.

* Poboljšava stanja nečiste kože (akne, bubuljice). Ako je vaša koža sklona kožnim bolestima poput gljivica, psorijaze i neurodermatitisa, onda se nemojte čuditi ako vam neki od doktora preporuče sunčanje. Taj savet svakako ne podrazumeva svakodnevno iscrpljivanje i gorenje kože, već minimalan boravak.

* Niske doze UVB zračenja podsticu imuni sistem organizma.

* Poboljšava cirkulaciju i prokrvljenost organizma.


Određivanje tipa kože - Pre odlaska u solarijum neophodno je da odredite svoj tip kože i prema njemu minutažu i učestalost sunčanja. Takođe, ta dužina se određuje i shodno tipu lampi koje su instalirane u solarijumu.



Saberite poene i pogledajte rezultat...


Tip kože 1 – Keltski tip: manje od 17 poena

Veoma osetljiva koža. Zastupljena u Evropi kod približno 2% populacije. Veoma svetla koža sa mnogo fleka, riđa kosa, svetle oči. Koža teško crni ili ne crni uopšte čak i sa redovnim tretmanima na suncu ili u salonu.Osobama sa ovim tipom kože se ne preporučuje sunčanje u solarijumu.


Tip kože 2 - Svetloputi Evropljanin: 17-25 poena

Osetljiva koža. Zastupljena kod približno 12% evropskog stanovništva. Svetla koža, ponekad sa flekama, plava do braon kosa, plave, zelene ili sive oči.


Tip kože 3 - Tamnoputi Evropljanin: 26-35 poena

Normalno osetljiva koža. Zastupljena kod približno 78% evropske populacije, a najčešci je tip kože i kod nas. Čista, svetlo braon koža, bez fleka, sive ili braon oči.


Tip kože 4 - Mediteranski tip: 36-40 poena

Veoma otporna koža. Zastupljena kod oko 8% evropskog stanovništva. Braon koža bez fleka, tamno braon ili crna kosa, tamne oči.


Saveti:

* Osobama ispod 16 godina starosti i onima sa tipom kože 1 nije preporučljivo sunčanje u solarijumu.

* Nemojte se kupati ili tuširati neposredno PRE sunčanja u solarijumu, jer upotreba sapuna i sličnih sredstava odstranjuje prirodne masnoće koje omogućavaju Vašoj koži da sačuva potrebnu vlagu i elastičnost. Isto tako izbegavajte tuširanje i 2 sata POSLE sunčanja.

* Kada se istuširate, nanesite hidratantnu kremu i pijte što više tečnosti kako biste nahranili kožu.

* Obavezno nosite gaćice i brus, kako biste zaštitili vrlo osetljive bradavice i intimnu regiju od štetnog zračenja.

* Uklonite sa kože sve kozmetičke preparate, šminku i nakit, pre upotrebe solarijuma. Nikako se ne sunčajte sa puderom na licu, kako vam ne bi ostale fleke. Bilo bi dobro da pre samog odlaska uradite piling celog lica i tela, da ne stavljate parfem, dezodorans niti kremu za telo.

* Ukoliko imate problematičan mladež većih dimenzija pre sunčanja ga obavezno prekrijte debljim flasterom. Upoterba flastera važi i za sunčanje na suncu.

* Neki medikamenti mogu biti kontraindikovani na UV zračenje. Pročitajte upustvo lekova koje uzimate ili pitajte svog lekara za savet. Osobe pod dejstvom droga i alhohola ne smeju koristiti solarijum.

* Kada se sunčate obavezno stavite zaštitne UV naočare, jer UV zračenje može ozbiljno da ošteti očnu mrežnjaču.

* Solarijum možete koristiti 50-60 puta godišnje i samo jednom dnevno. Ove vrednosati su prosečne i mogu se neznatno korigovati u zavisnosti od Vaše kože. Napravite pauzu sunčanja najmanje 4 nedelje godišnje, a preporučljivo je u duže.

* Sunčanje u solarijumu pri prvim tretmanima ne sme da bude duže od 5-6min, u zavisnoti od stanja lampi.

* Ako primetite neke negativne promene na koži posle sunčanja obavezno konsultujte svog lekara.